Vízhajtás, cellulitis, narancsbőr - avagy a nyári meleg és a nyirokrendszer
Még a legegészségesebben étkezőket, a rendszeresen sportolókat is igénybe veszi ez az extrém nyári hőség, ha pedig fennáll némi túlsúly, nyirokrendszeri vagy hormonális probléma, akkor szinte biztosan ismerős számodra is a lábak bedagadása, feszülése a nap végére, és az a bizonyos nehézláb érzés, na és ami vele párban jár: a hölgyek átka, azok a fránya kis gödröcskék a fenék és a comb tájékán - vagyis a cellulitis. Ha téged is érint, akkor olvass tovább, mert mutatunk pár hasznos trükköt…
A cellulitis megjelenése, látványa sokakat megkeserít, de a jó hír, hogy megjelenése csökkenthető. Az ismeretlen eredetű gyakori bőrprobléma megelőzésének avagy csökkentésének nagy szerepe van az életmódnak, a rendszeres sportnak - plána, ha ülő- vagy álló munkát végzel. Természetesen nagy jelentőséggel bír a rendszeres és jó minőségű étkezés, folyadékpótlás - de a hormonális problémák kezelése, szinten tartása, valamint a nyirokrendszerünk egészségének megóvása mind-mind együttesen vezetnek eredményre.
Nézzünk pár tippet, amikkel szebb, feszesebb lehet a bőr az alsó végtagjainkon, és a kellemetlen cellulitis, a nyári hőség, és ülő- vagy állómunka okozta lábdagadás, nehézláb érzés is elkerülhető - de legalábbis csökkenthető.
1. Nem mindegy, mit eszel, mit iszol!
Noha alapvetően nem a szervezetben felhalmozódó méreganyagok okozzák a narancsbőrt, az egészséges életmóddal mégis sokat tehetünk a kialakulásuk ellen, vagy hogy kicsit javítsunk a már meglévő hepe-hupák látványán, vagy a vastagabb lábakon. Aki túl sok zsírt, szénhidrátot, sőt alkoholt is fogyaszt, és emellé kevés rostot, vizet visz be szervezetébe, nagyobb eséllyel lehet narancsbőrös. Az állandósult stressz és az olyan káros szokások, mint a dohányzás, vagy a túlzásba vitt koffein bevitel is zavarokhoz vezethet.
2. Feszesítő étrend
Több olyan étel, ital létezik - leginkább a természetes élelmiszereink közül válogatva - melyekkel nem csak bőrünk minőségét javíthatjuk, de rendszeres fogyasztásukkal egészségesebb bélflóránk és fittebb mindennapjaink lesznek. Ilyenek a leveles zöldségek, melyek rostokkal és magnéziummal segítik a bőrsejtek hidratációját, és tartják távol a narancsbőrt. A bogyós gyümölcsök, mint az antioxidánsokban gazdag szeder és áfonya - támogatják a káros méreganyagok kiürülését és fokozzák a kollagén termelődését, serkentik a bőr regenerációját. A citrusfélék is csodákra képesek, hiszen gyulladáscsökkentő tápanyagokat és a hidratálást is biztosítják testünknek, melyre szüksége van a kollagén előállításához, a bőr újjáépítéséhez és regerációjához.
Az omega3 zsarsavak - melyeket leginkább halakból vagy lenmagolajból vehetünk magunkhoz - fokozzák a keringést, erősítik a nyirokrendszert, és támogatják bőrünk hidratáltságát, rugalmasságát. A magas rost tartalmú, teljes kiőrlésű gabonából készült ételek rendbe teszik az emésztőrendszert, a bélflórát, segítenek eltávolítani a méreganyagokat, és bónuszként még teltségérzetet is nyújtanak, aminek hatására kevésbé leszel éhes a nassolásra.
Ami pedig az italokat illeti, a természetes forrásvíz, szénsavmentes ásványvíz, szűrt víz mellett a teákat is érdemes felvenni akár napi rendszerességgel az étlapunkra. Az antioxidánsokban gazdag zöld tea serkenti a véráramot, hidratál, gyorsítja az anyagcserét, gyulladásgátló és testzsírcsökkentő hatással is bír, így még a fogyásban is támogat. A kávét is érdemes zöld teára, vagy gyógytekra cserélni, aminek hatására enyhül a stressz és szebbé válik a bőröd! A krónikus stressz hatására drámai módon megnövekedhetnek testünkben az adrenalin és a kortizolhormonok, melyek szintén fokozhatják a cellulit megjelenését.
3. Torna, váltófürdő, nyirokmasszázs
Gyakrabban jelentkezik cellulit a mozgásszegény életmód mellett, azoknál, akik napjuk nagy részét statikusan töltik, ülő - vagy álló munkát végeznek, és emellett nem mozognak, nem sportolnak rendszeresen. A rendszeres torna, mérsékletes sport során az aktív izomtevékenység pumpálja tovább a nyirok folyadékot (ez az úgynevezett izompumpa) , és így segíti annak megtisztulását. Érdemes tehát napi fél órát, vagy heti három-négy órát sportolni, vagy legalább tempósan sétálni, gyalogolni. Sportolás után, vagy igazából bármikor jót tesz a hideg-meleg váltófürdő, váltó zuhany, és az izzasztó pakolások is - ezek szintén nyiroktisztítók. Ilyenkor a szövetnedv és a sejtnedv felhigítja a vért, és a verejtékkel együtt kiválasztódik.
Ha valaki ismert nyiroködémával él együtt, és kezelteti is a betegségét, akkor jól tudja, hogy a duzzadt lábszár, boka is az ő esetében a felgyülemlett nyiroknedv miatt kialakult pangás, amit fáslizással, izom pumpával, speciális masszázzsal - orvosi nevén nyirokdrenázzsal - kezelik a gyógytornászok. Nyirokmasszázs azonban nem csak orvosi hanem szépészeti stúdiókban, masszázsszalonokban is elérhető, és egyre inkább elterjedt. A jól végzett nyirokmasszázs során a pangó, salakanyagokban gazdag szövetnedv visszajut a vér - és nyirokutakba, aminek köszönhetően felgyorsul a keringés is. Javulnak testünk méregtelenító folyamatai, beindul a salaktalanítás, az addig “eliszaposodott” szövetek a rendszeres nyirokmasszázs kúra hatására ismét elkezdenek regenerálódni.
4. Azok a fránya hormonok…
Az ösztrogén, az inzulin, a noradrenalin, a pajzsmirigyhormonok és a prolaktin szintje is hatással van a narancsbőr kialakulására. Terhesség idején, vagy ha fogamzásgátlót szedsz, ekkor is fokozódik az ösztrogén termelődés a testedben, aminek hatására több zsírt raktároz a szervezet. A menopauza felé közeledve pedig csökken az ösztrogénszint, a bőr alatti kötőszövet véráramlása is gyengül, aminek hatására kevesebb oxigén jut el a szövetekbe, ez pedig alacsonyabb kollagén termelődést eredményez. Ahogy korosodunk, növekednek a zsírsejtek, a bőr elvékonyodik, veszít rugalmasságából, emiatt a bőr alatti zsír “átlép” a kötőszöveten, és egyenetlenné teszi annak felszínét. Az anyagcsere gyorsasága, a bőr alatti zsír eloszlása, felhalmozódása, a bőr szerkezete és textúrája olyan egyéni tulajdonság, melyekre a genetikai tényezők is hatással vannak.
5. Hasznos lehet a nyirokrendszer serkentése, tisztítása
Itt két külön folyamatról van tehát szó: az egyik a lympha, azaz a nyirokfolyadék méregtelenítése, a másik a nyirokrendszer tisztítása. A nyirok állapota folyton változik, ingadozik, összetételét már akár egyetlen étkezés is képes befolyásolni.
Bár a lympha könnyen és gyorsan megtisztítható (mindössze néhány óra alatt), a nyirokrendszer teljes kitisztulásához hosszú hónapokra van szükség. A nyirok méregtelenítését serkentő szerek csökkentik a nyálka mennyiségét a lymphában. A hígabb nyirok gyorsabban áramlik vastagbélig és könnyebben lépi a bélfalat, ugyanakkor a nyálkaburokból felszabadított méreganyagok egy része nem ürül ki a vastagbél üregébe, hanem továbbra is a nyirokrendszeren belül marad és a nyirokkeringéssel a véráramba jut. Így a legtöbb olyan szer, amely a nyirok méregtelenítését segíti, és nem természetes(!), egyúttal növeli a vér salak- és méreganyag-tartalmát. Érdemes tehát természetes étkezéssel, minél tisztább növényi étrenddel, gyógynövények, gyógyteák és minél több tiszta víz fogyasztásával, a koffein és az alkohol kerülésével tisztítani, méregteleníteni a nyirokrendszert.
A vastagbél-nyálkahártya tisztítása böjtkúrával, kolon-hidroterápiával szintén hatásos lehet. A javulás első jeleként a székletben nagyobb mennyiségű, zselatin-szerű nyálka jelenik meg. Ha vastagbelünket sikerült megszabadítani a kóros lerakódásoktól, fontos hogy tisztán tartsuk, ügyelve a helyes táplálkozásra, kerülve a nyálkaképződést serkentő élelmiszerek (pl. tejtermékek) túlzott mennyiségű fogyasztását, és végezzünk rendszeresen testmasszázst. Néhány hónapig napi rendszerességgel dörzsöljük át testünket egy kefe segítségével, legalább 5 percen át.
6. Használd ki a természetben rejlő erőt!
Az optimálisan működő nyirokrendszer életminőségünk és egészségünk fontos pillére. Érdemes tehát odafigyelni rá, és a táplálkozás, a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékok fogyasztása mellé egyes gyógynövények támogató hatásával is kiegészíteni kúránkat, diétánkat. Az alábbi gyógynövények támogatják a méregtelenítést, a szervezet általános tisztítását, és a lábödéma csökkentését. Érdemes olyan vértisztító gyógynövényeket akár együtt, párhuzamosan is alkalmazni, mint az aloe, a csalán, az6 erdei fenyő olaja, a gyömbér, vagy a hibiszkusz. Kifejezetten serkentik a nyirok - és a vénás keringést a gyermekláncfű,a máriatövis, vagy a vörösszőlő levél, de értékes vízhajtó hatással bír a csalán, a nyírfalevél kivonat vagy az ananász-szár kivonata is. Szintúgy hatásos még a zsálya, a medveszőlő, a tarackgyökér, a vöröshere vagy a zab is.
Szerencsére nem kell ma már ezeket külön-külön beszereznünk: ma már remek, kifejezetten a nyirokkeringés serkentésésére, a vénás keringés javítására, és a cellulit enyhítésére kifejlesztett remek gyógynövény keverékek, gyógynövény alapú étrendkiegészítők kaphatók a piacon. Ezekből napi egy kupaknyi, 1,5 - 2 liter vízben feloldva és egész nap kortyolgatva, vagy reggel felkelés előtt, az első étkezést fél órával megelőzően elfogyasztva hatásosan vehetjük fel a harcot a fenti problémákkal.
A Lemuria Lady in Venlem gyógynövény alapú étrend kiegészítő tinktúra egyedülálló gyógynövény-összetétele támogatja a helyesen működő nyirokrendszert és az optimális vízkiválasztást a szervezetből.
A vegán, kizárólag növényi alapú, természetes vízhajtó és és nyirokkeringést serkentő étrendkiegészítő a lábak elnehezülése esetén segíti a mikrokeringést, értékes növényi hatóanyagai - a máriatövis, az ananász-szár, a vörös szőlőlevél - nyirokkeringést serkentő és vízhajtó, méregtelenítő hatásuknál fogva értékesen támogatják lábaink egészségét, szépségét. A vörös szőlő levele még a vénás keringést is támogatja, a hentes seprű rizóma szintén az egészséges keringés fenntartásában segít, míg az ananász szár kivonata egy bromelin enzimben gazdag, emésztést is elősegítő értékes növény, mely hatékonyan támogatja méregtelenítő folyamatokat és a zsírcsökkentő diéta sikerességét is.
Akkor sem kell aggódj, ha esetleg már a változókor küszöbén jársz, hiszen még ilyenkor is számos értékes vitaminnal, és növényi kivonattal tudod támogatni egészséged és szépséged. Ha szereted a gyógynövényeket, hiszel a bennük rejlő csodaerőben, és szívesen olvasnál még további értékes gyógynövényekről és növényi kiegészítőkről, melyek támogatni tudják diétád, méregtelenítő kúrád eredményességét még a változókorban is - akkor ezt a cikkünket ajánljuk még figyelmedbe.
A cikk forrásai voltak: Joy Magazin, Házipatika, balaicza.hu; biofitt.hu; - valamint saját betegségemből (nyiroködéma) eredő tapasztalatok, hallgatott előadás sorozatok megjegyzett értékes gondolatai (prof Daróczy Judit) tollából…
Mi a véleményed?