Ezek a leghatásosabb bőrszépítő vitaminok, nyomelemek
Létezik 7 vitamin, amivel sokkal jobb hatásfokkal érheted el a szép, egészséges bőrképet, mintha mindenféle drága kencéket vásárolnál. Íme, a szépségszakértők által ajánlott legfontosabb bőrszépítő vitaminok!
Mivel a bevitt tápanyagok igen nagy hatással vannak a bőrünk állapotára, külső megjelenésére, ezért nélkülözhetetlenek arcunk fiatalos, egészséges kinézetéhez, de persze még sok más pozitív hatásuk is van.
Bőrünk testünk egészségének tükre, mely ha egészséges, akkor a bőrünk is ragyog, mentes a kisebb-nagyobb sérülésektől. Nincsenek rajta pattanások, kiütések, hámhiányok. Az egészes bőr életteli, ragyogó, puha, selymes tapintású.
Ám ha a bőrünk nem jut elegendő tápanyaghoz, vitaminhoz, akkor sápadttá, fakóvá válik, veszít ragyogásából, kisebb foltok, kiütések jelennek meg a felszínén.
Nyilván sokat jelent a mindennapi rutin, egy jó lemosó, a bőrünknek megfelelő krémek és szérumok használata - de tévedés azt hinni, hogy bőrünk állapota elsődlegesen a külső ápolásban és a rákent bőrápoló termékekben keresendő. Kétségtelenül ezek is fontosak, de a belső ápolás, táplálás - vagyis a tápanyag ellátottság és a megfelelő mennyiségű és minőségű bevitt folyadék lesz a fő meghatározója bőrünk egészségének, szépségének.
Mandi Nyambi szépségszakértő úgy véli, az alább felsorolt vitaminok ezerszer hatékonyabbak a drága krémeknél, akár természetes, akár táplálékkiegészítő formájában viszed be őket.
A beauty szakértők szerint az alábbi vitaminok nem csak hibátlanná, de fiatalosabbá, feszesebbé is varázsolják bőrödet. Nézzük, melyikkel milyen hatást érhetsz el, és miért is érdemes szedni?
Több kutatás is igazolta, hogy a bőr egészségében és ragyogásában, fiatalságának megőrzésében fontos szerepe van az antioxidánsoknak, melyeket a mindennapi ételeinkkel vagy táplálék-kiegészítők segítségével juttatunk szervezetünkbe. Ha megfelelő mennyiségben fogyasztunk antioxidánsokat, nem csak egészséges lesz a bőr, de fiatalságát is sikerül megőriznie. A B-komplex vitamin családnak, az A-, a C- és az E-vitaminnak van legfontosabb szerepe a bőr egészségében.
De nézzük őket egyesével: melyik, hogyan működik, és mit ad, miért fontos a bőrünk számára?
1. C-vitamin
Mind a C-vitamin, mind pedig az E-vitamin csökkenti bőrünkben a napfény okozta károsodás ártalmait - ezzel pedig nem csupán a bőrben zajló rosszindulatú folyamatok, hanem a nem kívánt kozmetológiai károsodások rizikója is csökken. Az immunrendszerünk védelmi bástyájaként ismert C-vitamin nélkülözhetetlen a bőrünk kollagén állományának megőrzéséhez, az egészséges kollagén képződéshez, emellett pedig segíti a sebgyógyulást, a hegképződést, illetve segít megelőzni a fogínyvérzést, segítségére van bőrünknek a ráncosodás lassításában, antioxidánsként pedig megköti a káros, rákkeltő szabadgyököket. Mivel a C-vitamin legfontosabb tulajdonsága a bőr kapcsán, hogy elősegíti a bőrben is a kollagéntermelést, ezáltal biztosítja bőrünk feszességét, lassítja a bőr öregedését.
2. Béta-karotin és A-vitamin
Az A-vitamin a jó látás, az idegek védelme, és csontnövekedés támogatásán túl bőrünk helyreállító folyamataihoz is nélkülözhetetlen. Hiányában bőrünk szárazzá, érdessé, sérülékennyé válik, hiszen az A-vitamin létfontosságú a bőr helyreállító folyamataiban. Elengedhetetlen továbbá a fogak, a fogíny és a nyálkahártya egészségéhez, és mint sejtvédő antioxidáns, szépíti, erősíti a hajat és a körmöket is, gyorsítja növekedésüket.
Az A-vitamint a bőrápolásban külsőleg és belsőleg is hatásosan alkalmazhatjuk: helyi kezelésként alkalmazva nagyon hatásos a pikkelysömör vagy az akné, a pattanások kezelésében. Az A-vitamin - bőrápolós körökben ismertebb nevén a retinol - igazi szupersztár, anti-ageing összetevő, mely feszesít, a már kialakult ráncokat is halványítja, de nagyon hatásos a pattanások, a pattanások után visszamaradt hegek, ápolásában. Természetesen nem mindenkinek tolerálja egyformán a bőre, ezért célszerű az óvatosság, és a fokozatosság a rutinba való bevezetéskor.
Ha szívesen olvasnál bővebben is a retinol szerepéről, hatásairól - akkor ajánljuk figyelmedbe a retinolról szóló teljes cikkünket itt.
Az A-vitamin csökkenti a kollagén lebomlását, aktivizálja a bőr mélyebb rétegeiben az új kötőszöveti rostok képződését, aminek köszönhetően folyton frissülnek a bőr rétegei, aminek köszönhető a feszes, ruganyos bőr. A-vitamin hiányában a bőr petyhüdté, szárazzá, érdessé válik, pikkelyesen hámlani kezd, és védtelenné válik a fertőzésekkel szemben.
Érdemes megemlíteni még az A-vitamin előanyagát, a Béta-karotint is: az A-vitamin úgynevezett provitaminok formájában is előfordul, ezek a karotinoidok. Olyan antioxidáns vegyületek, melyek csökkentik a szívbetegségek kockázatát, de fontos szerepük van a bőr öregedési tüneteinek megelőzésében. Jelentős fényvédelmet hoznak létre, így belsőleg is óvják a bőrt a káros UV-sugaraktól, a napégéstől és annak káros következményeitől.
3. E-vitamin
Az E-vitamin - hasonlóképp az A-vitaminhoz - szintén egy zsírban oldódó vitamin, és csak úgy nyeli a bőrünk, amikor felvisszük rá krém vagy olaj formájában! A legendás hármas trió (A-C-E) oszlopos tagjaként ő is egy szuper antioxidáns, hatás a szabadgyökök elleni küzdelemben és növeli a fényvédőd hatását. Az E-vitamin táplál, védi a sejtfalakat és emolliensként még táplálja is a bőrt. Krémek, szérumok, maszkok vagy más bőrápoló termékek INCI összetevőlistájában vitamin E, vagy tocopherol, esetleg tocotrienol elnevezésekkel találhatod meg. Értékes antoxidánsként az E-vitamin a sejtek oxidatív stressz elleni védelmében játszik fontos szerepet, fiatalossá teszi a bőrt és a hajat, és nagymértékben növeli a fényvédő hatását. Az E-vitamin a legtöbb anti-ageing arckrémben fellelhető, és főként a Q10 koenzimmel együtt magas védelmet biztosítanak a káros szabadgyökökkel szemben, és biztosítják a bőr egészséges regenerálódását.
4. B-vitaminok, különösen a Biotin
Az értékes antioxidáns A-C-E trió mellett azonban a B-komplex vitamin család, azaz a B-vitaminok szerepe is nagyon fontos a szép, egészséges, fiatalos bőrhöz, hajhoz és körmökhöz. A B-vitaminok egymás hatását erősítik, fontos szerepet játszanak az idegrendszer és a hormonok működésében, a bőr, a haj, a körmök erősségének, rugalmasságának megőrzésében. Segítik a szövetek növekedését, fejlődését, az elhalt hámsejtek helyére kerülő új sejtek termelődését, valamint azoknak a zsírsavaknak az előállításában is jeleskednek, melyek nélkülözhetetlenek a bőr épségének megóvásában. Hiányukban a sejtek idővel komoly károsodást szenvednek majd elhalnak.
A B-vitaminok közül is kiemelkedik a bőr szépségvitaminjaként is sokat emlegetett biotin, mely egy kéntartalmú, vízoldékony vegyület, ami szervezetünkben leginkább az anyagcserében részt vevő enzimek alkotóelemeként van jelen. Elsősorban az energiateremelő folyamatokat támogatja, de hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez, a tápanyagok hasznosulásához, és szinte mindenhez van köze: szükség van rá a fehérje- és szénhidrát anyagcseréhez, az aminosav és koleszterin anyagcseréhez, de biotinra van szüksége szervezetünk immunműködéséhet, a B- és T-nyiroksejtek hatékony működéséhez is.
Összegezve, a sejtek gyors növekedésében játszik fontos szerepet, már a magzati fejlődéstől kezdve. Szoros összefüggést alkot a többi B-vitaminnal és az ásványi anyagokkal is (pl. magnézium). A biotint ugyanakkor gyakran emlegetik a bőr és a haj vitaminjaként is, nem véletlenül: segíti a haj, a nyálkahártya és a bőr egészségének megőrzését, a haj és a köröm növekedését, az új hajszálak és a körmök erősödését. E különleges vegyületnek fontos szerepet tulajdonítanak az őszülés és a kopaszodás visszafogásában is. Ezek okai lehet az a tény, hogy a biotin serkenti a keratin nevű fehérje termelődését testünkben, ami egyik fő alkotóeleme hajunknak, bőrünknek, körmeinknek.
A B-vitamin hiány a bőrviszketésben, a bőr faggyútermelési folyamatainak egyensúlytalanságában, vagy az az idő előtti őszülésben, az erős hajhullásban, körmeink töredezettségében is megmutatkozhat, de a depresszió, látásromlás is lehet hiánytünet. Mivel a kiegyensúlyozott étkezés sem képes mindig fedezni minden vitaminból a szükséges mennyiséget, ezért bizonyos vitaminokat - különösen a B-vitaminokat - érdemes étrendkiegészítők segítségével pótolni. Szerencsére ma már egyre jobb B-komplex vitaminkészítmények kaphatók szinte mindenféle kiszerelésben - kapszulás, tablettás, pezsgőtablettás vagy folyékony vitamin formájában.
Sőt, kifejezetten bőröd szépsége és egészsége a cél, akkor az értékes bőrszépítő biotin is kapható külön: a svéd vitaminóriás, a Swedish Nutra folyékony biotin étrendkiegészítőjével hatékonyan felturbózhatod bőrőd, hajad, körmeid állapotát.
Ha szívesen olvasnál még többet a biotin jótékony hatásairól, akkor itt tudod megtekinteni korábbi cikkünket a biotin jótékony hatásairól, ahol 7 nyomós érvet sorakoztatunk fel, hogy miért is szedj akár külön is biotint!
5. A vitaminok mellett az ásványi anyagok is nélkülözhetetlenek!
A B-vitaminokhoz hasonlóan, egyes ásványi anyagok megfelelő koncentrációja serkenti a sejtek anyagcsere-funkcióit, aminek köszönhetően a szövet (akár a bőrszövet, izomszövet vagy a hajszövet) regenerálódik és helyreáll.
A magnézium is rendelkezik efféle tulajdonsággal, emellett pedig aktiválja a sejteket, regenerál és lassítja a bőr öregedését.
A kalcium nemcsak a csontok és a fogak számára nélkülözhetetlen, de a bőrünkre is nagyon előnyös hatással van: nyugtató hatású és serkenti a vérkeringést. A kálium növeli a tápanyagáramlást a sejtmembránon keresztül és segít megőrizni a bőr nedvességtartalmát. A nátrium - a szelénnel és a kénnel együtt - segít megtartani a bőrben lévő nedvességet, aminek köszönhetően az hidratáltabb, feszesebb, fiatalosabb lesz.
A bróm és a jód relaxációs, gyógyító és antiszeptikus tulajdonságokkal rendelkezik. De részt vesz a bőrsejtek építésében a réz és a vas is, a cink is építi a bőrsejteket és regenerálja a gyulladt bőrt, és elősegíti az egészséges bőrhöz szükséges enzimek működését. A szelén gyakran az E-vitamin párjaként alkalmazott szuper antioxidáns, védi a sejteket, erősíti az immunrendszert, a hajat, körmöket, de a bőr öregedésének késleltetésére is jó hatással van.
A bőr öregedése valójában a folyamatos folyadékveszteség eredménye, viszont az ásványi anyagokban gazdag sejtek az ozmotikus nyomásának segítségével jobban felszívják a nedvességet, és egészségesebb, frissebb, hidratáltabb állapotot segítenek elő. Ehhez természetesen a hialuronsav is remek segítséget nyújt, mely bőrünkben természetesen is jelen van, azzal a különleges képességével, hogy a nedvesség, vagyis a víz több mint tízezerszeresét képes megkötni, aminek köszönhetően szintén hidratáltabb, feszesebb, teltebb, ráncmentesebb arcodat látod majd viszont a tükrörben.
Akármilyen tökéletes vagy sokrétű is tehát az arcápolási rutinod, ha a belsőleg nem biztosítod a bőröd számára legfontosabb vitaminokat, tápanyagokat, akkor a különböző bosszantó vagy akár életminőséget is rontó bőrproblémák továbbra is fenn fognak állni. A vitaminok hiánya okozhat többek között pattanásokat, gyulladásos tüneteket, viszketést, szárazságot, hámlást, idő előtti ráncosodást, öregedést, vagy egész egyszerűen csak fakó, élettelen bőrképet.
Ha régóta küzdesz bőrgondokkal, amikre már a legjobb krémek és szérumok sem tudnak megoldást nyújtani, vagy csak szeretnéd még inkább felturbózni bőröd, hajad, körmeid szépségét, egészségét, akkor érdemes lehet a fenti vitaminokat akár külön-külön is beépítened a napi rutinodba, de egy klassz szépségvitamint is vásárolhatsz - ma már erre is remek készítmények kaphatók.
A vitaminok pedig a bőrünket külsőleg is nagyon hatásosan szépítik, támogatják egészséges működését - ezért akár egy retinolos arckrém, akár egy E-vitaminban gazdag antioxidáns bőrápoló krém vagy olaj szuper választás. Sőt, egy remek, természetes hatóanyagokban bővelkedő, multivitaminos arckrém is jó megoldás lehet, ha az egészséges, ragyogó bőr a cél.
Mi a véleményed?