Bőrszépítő növényi olajok és gyógynövények
A növényi olajok, és a különböző értékes növényi kivonatok alapvetőek a bőrápolásban. Így volt ez nagyanyáink korában, és ma sincs másként: a modern, tudatos bőrápolás hívei is előszeretettel alkalmazzák az értékes bőrápoló olajokat, vagy a növényi antioxidánsok és zöld tea vitathatatlan a szérumokban, lemosókban, krémekben. Nézzük most meg - a teljesség igénye nélkül - hogy melyik miért is hatásos?
A gyógynövények, növényi tinktúrák, kivonatok más az ősidők óta a bőrápolás fontos részét képezték, éppúgy, ahogy a különböző növényi olajok is a bőrünk védelmét szolgálják már az ókori nők számára is. Ez nem véletlen, hiszen az idő előrehaladtával szervezetünk egyre kevesebb, a bőr számára nélkülözhetetlen zsírsavat termel. Ezeket, ha folyamatosan pótoljuk kívülről (és persze belülről is az étkezésünkkel) akkor javíthatjuk bőrünk külső környezeti hatásokkal szembeni védekező képességét, és csökkenteni tudjuk az olyan - zsírsavak hiányában - fellépő tüneteket, mint a szárazság, a rugalmatlanság, vagy a ráncok, foltok és repedezések.
A bőrápolásban legfontosabb zsírsavak az omega-3 zsírsavak
Omega3 zsírsavakban gazdag például a halolajok, valamint a különböző növényi olajok, a lenolaj, ligetszépe olaj, a borágó olaj, az avokádó-, a jojoba-, vagy a földimogyoró olaja. Ezek mind jelentősen segítik bőrünk belső hidratáltságát, rugalmasságát, támogatják a sejtek megújulását és fokozzák a bőr tűrőképességét.
Egyes növényi fák terméseinek olajai szintén hidratálnak, rugalmassá, erőssé teszik a bőrünk védőrétegét
Szinte mindenki hallott már a bio shea vaj áldásos hatásairól, biztosan Te is próbáltad már. A shea vaj napjaink egyik legnépszerűbb természetes és univerzális bőrápoló szere, ma már szinte minden drogériában és termelői piacon is találkozhatunk vele. Ez a sárgás fehér színű, kicsit sűrűbb növényi zsiradék egy Közép-Afrikában élő fa, a karité fa terméséből készül.
Shea vaj
Mivel nagyon hasonlóan viselkedik, mint az emberi bőr által termelt faggyú, így természetesen hidratálja, védi és támogatja bőrünk védőrétegét.
Egyrészt növelni a bőrben a természetes kollagén szintézist, a benne lévő jótékony növényi zsírsavak révén jelentősen hozzájárul bőrünk rugalmasságához és a bőrben lévő nedvesség megőrzéséhez.
Az AMA olaj szkvalénban szintén gazdag, de tartalmaz természetes E-vitamint is, mely segít megvédeni a bőrt az UV-károsodástól. Magas linolsav tartalma segít erősíteni bőrünk védőrétegét és csökkenteni a bőr vízveszteségét.
A burité olaj is erőteljes antioxidáns: serkenti a bőr kollagén termelését, segít a sejtek károsodását és a ráncok kialakulását vagy elmélyülését megelőzni, miközben jó hatással van a száraz és hámló bőrre is.
Közkedveltek - különösen az északi nők bőrápolási rutinjában - a különféle gyömölcsök magjából kivont olajok.
A nálunk is egyre népszerűbb, fenolvegyületekben, szabad zsírsavakban és vitaminokban gazdag szőlőmagolaj nem csak az étkezésben, de a bőrünk külső ápolásában is nagyon hatásos. Rengeteg kutatás bizonyítja a szőlőmagolaj baktérium-és gombaölő hatását, azonban nem elenyésző az omega 6 és E-vitamin tartalma sem.
Szőlőmag olaj
A svédeknél közismert és előszeretettel alkalmazott bőrápoló a málnamag olaj, mely csökkenti a ráncokat és javítja a bőr hidratáltságát. Támogatja a bőrsejtek megújulását és hatásos kezelést biztosít az érett bőr számára. Vagy az érzékeny bőr első számú védelmezője, a kiemelten magas E-vitamin tartalmú sárgabarack magolaj mely megvédi a bőrt a napsugarak káros hatásaitól, vagy a népszerű haj - és bőrápolásra nálunk is gyakorta keresett és alkalmazott argán olaj, vagy kevésbé ismert, ám annál inkább hatásos makadámdió olaj, mely linol- és palmitoleinsav, valamint fitoszterol tartalmának köszönhetően szintúgy puhítja és kisimítja a bőrt, lassítja az öregedési folyamatokat, mint népszerű társa, az argánolaj, mely mindennapos használat mellett erősíto a bőr védőrétegét, csökkenti a fertőzéseket, és nagyon gazdag összetétele (omega6, omega9, polifenolok, tokoferolok, szterolok, szkvalén - csak hogy a legismertebbeket említsük) remekül hidratálja, táplálja a bőrt és a hajat.
KÉP: argán olaj
Cikkünk második részében a bőrszépítő növényekről és gyógynövényekről lesz szó.
Számos növényt alkalmaznak kozmetikai célokra, de a bőr szépítésén, fiatalos látványán túl az egészségre gyakorolt gyógyhatásuk is jelentős. A bőr számára leginkább az alábbiak növények válhatnak hasznára:
1. Aloe Vera
Az Aloe Vera növény kivonatával is gyakran találkozhatunk bőrápoló termékeinkben, hiszen remekül hidratál, regenerálja a sejteket és erős gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatása is ismert. Elősegíti a kötőszövet rostjaihoz szükséges kollagén termelődését, mintegy hat-nyolcszorosára növeli azt az általános sejtmegújuláshoz viszonyítva. Speciális szénhidrátokat - triterpéneket, szalicilsavat, lignánt - tartalmaz, de számos vitamint ( A-, E-, C és B12),valamint fontos ásványi anyagokat és nyomelemeket is. Sebekre, égési sérülésekre akár közvetlenül alkalmazva az aloe vera növény nedve nyugtatja a bőrt, védőréteget képez rajta és meggyorsítja a gyógyulási folyamatot. Belsőleg alkalmazva erősíti az immunrendszert, véd a vírusos fertőzésektől, és emésztőszervi problémákra is javasolják.
2. Homoktövis
A homoktövis szintén rengeteg vitaminban gazdag (A-vitamin, E-vitamin, C-vitamin), továbbá olyan növényi immun anyagokban, melyek támogatják a bőr egészségét. Esszenciális zsírsavai helyreállítják a száraz, repedezett bőrt, és védik a káros UV-sugárzástól. A homoktövis olajával bársonyos, hidratált, egészséges lehet a bőrünk, hiszen értékes antioxidánsai védik a bőrt a káros környezeti hatásoktól, UV-sugaraktól, és óvják annak rugalmasságát. A homoktövis karotinoid, de nem csak A-, hanem F - és E vitamin tartalma is jelentős. Hámosító és gyulladáscsökkentő hatása révén segíti a sebgyógyulást, a különböző bőrbetegségek kezelését támogatja, belsőleg pedig erős immunerősítő, antioxidánsként növeli a szervezet védekező képességét a kórokozókkal szemben.
3. Körömvirág
Bőrünkre nem kis túlzással mondhatjuk, hogy ezer éve gyógyír a körömvirág, más nevén calendula. Az egyik legsokoldalúbban felhasználható gyógynövényünk, melyet belsőleg teaként fogyasztva éppolyan jó hatásokat érhetünk el a (belső) gyulladások, bélzavarok, görcsök kezelésében, mint külsőleg: a nehezen gyógyuló sebek, bőrelváltozások, visszerek, ekcéma ellen éppúgy használ, mint rovarcsípésekre, napégés okozta bőrgyulladásokra. Kiemelt szerepe van a sebgyógyulás kezelésében, ugyanis stimulálja a kollagén képződést. Illóolaja antimikrobális hatású, azaz jótékonyan hat a baktériumok és a gombák ellen, és ezen képességeinek köszönhetően gyakran alkalmazzák ekcémás, vagy gyulladásban lévő bőrre, kiváló például pelenkakiütés enyhítésére, de segíti a napozás után begyulladt, pirossá vált bőrt, de aknés, vagy száraz, berepedezett bőrre is kitűnő gyógyír. Hámosító, gyulladáscsökkentő hatásai mellett kiváló A-vitamin tartalmú gyógynövény készítmények kaphatók belőle a száraz, vízhiányos bőr mindennapos ápolására.
4. Csipkebogyó
A csipkebogyó szintén egy régi közismert gyógynövényünk, melyet elsősorban kiemelkedő C-vitamin tartalma miatt fogyasztunk, de emellett rengeteg karotint, flavonoidot, vitamint és pektint is tartalmaz. A magjában értékes esszenciális zsírsavak találhatók, ezért a csipkebogyó magolaj intenzíven ápolja a száraz bőrt, segít helyreállítani annak nedvességtartalmát, és halványítja a ráncokat, hegeket, striákat. Gyulladáscsökkentő hatása révén a rosaceás, ekcémás vagy a pattanásos bőr állapotán is javíthat, hosszú távú hatása a pórusösszehúzó hatás, segít normalizálni a faggyútermelést, ennek köszönhetően javíthat a mitesszeres, problémás bőr állapotán.
A csipkebogyó olaj használata növeli a bőr hidratáltsági szintjét, zsírsavai táplálják azt és segítik abban, hogy kilépjen a vízhiányos állapotából. Kiválóan halványítja a pigmentfoltokat, pattanás elleni hegeket, mivel a benne lévő A-vitaminok és esszenciális zsírsavak jótékonyan hatnak a sérült bőrréteg helyreállításában és a bőr regenerációjában. A csipkebogyó magolaját különösen az erősen igénybevett, vagy az érett bőr ápolási ritinjában javasolják, de akkor is hasznát veheted, ha érzékeny a bőröd: a kamilla vagy a körömvirág mellett a csipkebogyó 100%-os olaja is kitűnően nyugtatja a bőrt, tudja csökkenteni az irritáció mértékét.
5. Zöld tea
A zöld teát sem csupán teaként, vagy belsőleg, mint zöld tea kivonatot tartalmazó étrendkiegészítő érdemes fogyasztani! Noha rendkívül sok pozitív hatást gyakorol szervezetünkre (nem csupán élénkít, de támogatja az anyagcserénket és még zsírégető hatással is bír) - de a zöld tea értékes kivonatának számos jótékony hatása van az arcápolásban is! Többek között antioxidáns hatással bír, hidratál, védi bőrünket a káros környezeti hatások ellen, sőt még a bőr faggyútermelésének helyreállításában is nagy szerepe van.
A tealevél kivonata főként antioxidáns tulajdonságának köszönhetően számos kozmetikai készítmény fontos és elismert hatóanyaga napjainkban - noha a zöld tea egészségre gyakorolt hatása már évszázadok óta jól ismert, főleg Kínában és Japánban.
Kimagasló a káros UV-sugárzás okozta védelem terén, mely a bőr öregedésének, illetve különböző megbetegedéseinek egyik fő okozója. Segítségével, gyakori, rendszeres külső - és belső alkalmazásával megelőzhető a bőrrák, mivel megakadályozza a hibás sejtek szaporodását, emellett kiváló sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatású. A zöld tea csökkenti a bőrpírt, nyugtatja a sérült, irritált bőrt, segíti a hám természetes állapotát helyreállítani. Gyulladáscsökkentő hatása mellett a zöld tea antibakteriális tulajdonságai is segíthetnek a bőrproblémák megelőzésében és kezelésében. A tea leveleiben található értékes polifenoloknak (szám szerint négynek) köszönheti erőteljes gyulladásgátló és gyulladáscsökkentő hatását a zöld tea, amivel kifejezetten jótékonyan hathat az érzékeny, a leégett, a rosaceás, vagy a gyulladt, pattanásos bőr ápolásában is. Ha pattanásokkal küzdesz, akkor nem csupán a gyulladáscsökkentő hatása miatt érdemes kipróbálnod a zöld teát a rutinodban, hanem mivel antimikrobiális hatással is bír, kifejezetten a gyulladt pöttyökre is alkalmazhatod, illetve a szebb, tisztább, egységesebb bőrkép, a kisebb pórusok elérésében is tud segíteni.
A zöld tea tehát egy igazán erős, hatékony összetevő, azonban mégsem agresszív, így érzékeny bőrre is nyugodtan használható.
6. Kamilla (és Bisabolol)
A kamilla nyugtató, gyulladáscsökkentő, és segít a leégés, a pattanások, valamint a rosaceás bőr ápolásában. Ismert és krémekben is gyakran alkalmazott, kamillából kivont hatóanyag a bisabolol, mely bőrnyugtató, bőrjavító, hámosító, sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatású. Fizikai jellemzői szerint egy kellemes, enyhén kamillás illatú, színtelen folyadék, mely közvetlenül alkalmazva azonnal nyugtatja a bőrt, enyhíti a bőrpírt, és az irritációt. Hosszabb távon a bisabolol úgy serkenti a kötőszövet saját kollagén termelését, hogy leállítja a kollagént degradáló, leépítő sejteket, és erősíti a bőr természetes védőrétegét.
Hirtelen nem is tudsz dönteni, annyi jót olvastál a különféle hatóanyagokról?
Szerencsére nem is kell: léteznek ma már olyan jótékony bőrápolók, amikkel akár minden jótékony hatóanyag és hatás érvényesíthető.
A svéd bőrápolási rutin a sok különböző szérum, esszencia és hatóanyag külön-külön, egyesével való felvitele helyett inkább a praktikus, komplex bőrápolási megoldásokra törekszik. Épp ezért a svéd bőrápoló termékek között több olyat is találunk, melyek a különböző növényi olajokat egyesítik, vagy málnamag olaj, barackmagolaj és még számos természetes vitamin hozzáadásával táplálják bőrödet.
De a legújabb északi bőrápoló termékekben a természetes növényi anyagok - mint a shea vaj, a burité, a makadámdió olaj, vagy az aloe vera mellett már megtalálhatók napjaink legnépszerűbb hatóanyagai is, mint a retinol, a niacinamide, vagy a hialuronsav - méghozzá növényi kollagénnel kiegészítve. Ilyen jótékony, komplex krémcsalád például az új Collagen Delux termékcsaládja, különösen az éjszaki krém gazdag szinte valamennyi, fentebb említett hatóanyagban. Ez pedig már csak azért is jó,. mert éjszaka, míg alszol, a bőröd ekkor regenerálódik, és szívja magába a sok értékes hatóanyagot, a bőrünket támogató gyógynövények, olajok, és értékes hidratáló összetevők tápláló erejét. Szívesen olvasnál még többet a bőrápoló olajok rejtelmeiről? Akkor itt vagy itt megteheted!
Szeretnél még többet megtudni az északi nők komplex, épp ezért praktikus, gyors, ám vitaminokban és értékes növényi olajokban gazdag bőrápolási szokásairól? Akkor érdemes ezt a cikkünket is elolvasnod!
A cikk forrásai voltak: femina.hu; hazipatika.com, biofitt.hu, kremmania.hu; cosmio.hu; naturkence.hu; ellemental.hu; naturalskin.hu; medinatural.hu; koreaikrem.hu; + Johanna Gilbro: Bőrünk Egészsége c. könyvből néhány gondolat.
Mi a véleményed?